cegla
cegla

W naszej szkole czas wycieczek trwa

  • Post category:Aktualności

12 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III pod opieką nauczycielek (M. Szafran-Janowskiej, p. G. Greń oraz p. M. Łazarowicz- Pawul) wybrali się na wycieczkę do „Zagrody garncarskiej” w Medyni Głogowskiej.

Wizyta rozpoczęła się od warsztatów lepienia z gliny, które poprowadził p. Szymon. Na początku przedstawił dzieciom podstawowe zasady lepienia z gliny, a następnie pozostawił, dla wszystkich MAŁYCH ARTYSTÓW, pełną swobodę w działaniu. Kreatywność nie miała granic. Z każdej bryły gliny powstawało coś ciekawego- ptaszki, auta, serduszka, kwiatki, kubki, myszki…

Podczas tej kreatywnej pracy p. Szymon zapraszał każdego uczestnika warsztatów do indywidualnej pracy na kole garncarskim. Po założeniu specjalnego fartucha dzieci zamieniały się w prawdziwych garncarzy i pod okiem instruktora wykonywali gliniane naczynia : wazony, miseczki, kubki.

Wodze swojej wyobraźni dzieci mogły puścić podczas kolejnych zajęć- malowania glinianych ptaszków. Zrobiło się bardzo kolorowo i muzykalnie, gdy p. Szymon zdradził tajemnicę śpiewu glinianych zwierzątek.

Wiele ciekawych informacji i wrażeń dostarczyło dzieciom zwiedzanie starej chaty, w której mogły zobaczyć przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej podczas pracy w polu czy gospodarstwie . Z dużym zainteresowaniem oglądały plan dawnych pracowni garncarskich, umieszczony pod szklaną podłogą, kolekcję starej ceramiki oraz piec do wypalania glinianych naczyń .

Po smakowitym obiedzie w „Karczmie u garncarzy” i zakupieniu glinianych pamiątek, pełni radości, zaszczepieni duchem ludowej kultury i historii, młodzi wycieczkowicze wyruszyli w drogę powrotną.