fredro
fredro

Fredro w szkole

  • Post category:Aktualności

Szkoła Podstawowa w Rudce przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Fredro w szkole, którego celem było przybliżenie społeczności szkolnej sylwetki oraz utworów najwybitniejszego komediopisarza Polski, Aleksandra Fredry, ogłoszonego jednym z patronów roku 2023.

W części pierwszej uczniowie wcielili się w postacie Zemsty, najpopularniejszej komedii tegoż autora. Brawurowo role swe odegrali Bartek Radawiec jako Cześnik Raptusiewicz i Karol Solski jako Rejent Milczek. Skłóconych sąsiadów daremnie próbował pogodzić Wacław – w tej roli świetnie zaprezentował się Kamil Krówka. Kapitalną kreację Józefa Papkina stworzył Dominik Pyrczak, który nie tylko wywijał Artemizą, ale też grał na gitarze. To jemu przypadło w udziale witać na scenie piękne szlachcianki: Podstolinę (czyli Weronikę Fus) oraz Klarę (tj. Roksanę Radawiec). Obie dziewczyny zagrały znakomicie.

W drugiej części młodzi artyści zaprezentowali barwną galerię postaci Fredrowskich bajek. Małpę w kąpieli rewelacyjnie recytowała Patrycja Gołąb, tytułową Sową oraz Indorem z bajki Dwa koguty z właściwą sobie i bohaterom werwą wspaniale zagrała Natalka Bednarska, a towarzyszyli jej: pięknie grająca rezolutnego szpaka Milenka Kozłowicz, Filip Czwakiel i Tomek Szynal jako fantastycznie zacietrzewione koguty (obaj nie do podrobienia!) oraz Paulinka Radawiec będąca bardzo dobrym narratorem. Dylematy człowieka nieumiejącego dokonać wyboru przedstawił Karol Solski, wcielając się w tytułowego bohatera bajki Osiołkowi w żłoby dano. Wspaniałą grę tegoż aktora publiczność podziwiała również w najbardziej chyba znanej bajce Fredry pt. Paweł i Gaweł. W duecie z hałaśliwym Gawłem wystąpił nikomu niewadzący Paweł, ujmująco zagrany przez Karola Szczygła, a narrację ciekawie prowadził Bartek Radawiec.   Pominąć nie można niezawodnych konferansjerek, którymi były: Maja Pisarczyk oraz Amelka Kozłowicz.

Za opracowanie montażu poetycko – muzycznego oraz realizację projektu z uczniami odpowiadała p. Danuta Ożga, zaś p. Małgorzata Kędziora przygotowała scenografię i udzieliła wsparcia technicznego.

Młodzi artyści otrzymali owacje na stojąco, a dyrektor szkoły Monika Kwaśniewska w imieniu wszystkich widzów podziękowała za tak wspaniałe widowisko i pogratulowała talentu aktorskiego.