nastrojowa lekcja jezyka polskiego2022
nastrojowa lekcja jezyka polskiego2022

Nastrojowa lekcja języka polskiego

  • Post category:Aktualności

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie/ co to będzie, co to będzie?” Nietypowa lekcja języka polskiego w Szkole Podstawowej w Rudce będzie….., czyli nastrojowe czytanie drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza.  

Warto uruchomić wyobraźnię i poruszyć wszystkie zmysły przy odbiorze literatury, a zwłaszcza tej romantycznej. Na początku zajęć wybrzmiały ,,Elektryczne Dziady”, utwór zespołu Hard Rockets TheBand, a gdy w oknie zawisł całun, a na stole pojawiły się pączki, ciasta, mleczko/ I owoce, i jagodki, uczniowie klasy VII w blasku płonących świec wspólnie z polonistką, p. Danutą Ożga, odczytali z podziałem na role „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza.

Atmosferę pradawnego obrzędu tworzyły również ilustracje kostiumów widm zaprojektowane do kantaty Stanisława Moniuszki, inspirowanej dziełem Mickiewicza. Uczestnicy lekcji spróbowali nie tylko smakołyków, ale też gorczycy. Porównywali wielkość jej ziaren z pszenicą, mogli obejrzeć, dotknąć lnianej kądzieli, wianka ze święconych ziół, a także niczym Guślarz rozsypać na zakończenie obrzędu soczewicę oraz mak po rogach zamienionej na cmentarną kaplicę sali.

Po takiej lekcji nikt już nie może powiedzieć, że nie zna treści lektury obowiązkowej…