czytanie glosne2022
czytanie glosne2022

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  • Post category:Aktualności

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa , jaką sobie ludzkość wymyśliła”- słowa Wisławy Szymborskiej brzmią dumnie. Na 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzono w Szkole Podstawowej w Rudce.

To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin znanej autorki.

Kilka dni wcześniej w szkole w Rudce przeprowadzono w klasach IV- VIII pierwszy etap konkursu „ Mistrz Głośnego Czytania”. Do finału przeszło 10 uczniów, którzy zaprezentowali fragmenty różnych książek. Wśród wybranych pozycji znalazły się m.in. „ Balladyna”, „Pan Tadeusz”, „ Akademia pana Kleksa” czy „Opowieści z Narni”. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe:

I miejsce- Dominik Pyrczak kl. VII

II miejsce- Bartek Radawiec kl. IV

III miejsce- Zofia Radawiec kl. VI

wyróżnienia: Anna Nakonieczny i Milena Kozłowicz kl. V

Następnie wyróżnieni czytali najmłodszym baśnie, a potem przeprowadzono quizy i zagadki związane z treścią prezentowanych utworów.

Tego dnia nauczyciele na każdej lekcji przez 10 minut czytali uczniom fragmenty różnych ciekawych utworów literackich.

Przygotowaniem tego ciekawego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki: Grażyna Greń, Krystyna Działo, Marlena Szafran- Janowska i Ewa Dańczuk.

Warto czytać, więc róbmy to jak najczęściej.